Receta Gatimi : Patate me mish pule!


Përbërësit

1 kg mish pule

2 patate

PËR SOS

1 gote te çajit jogurt

gjysme gote qumësht

1 luge te gjelles salcë

3 hudhëra

1 luge te gjellës biber i zi

1 luge te gjellës qimnon

2 luge te gjellës vaj vegjetal

1 luge te gjellës kripë

Hapat

1
Qumështin, jogurtin, erëzat, vajin vegjetal dhe salcën e vendosim në një tepsi dhe e përziejmë.

2
Pulën e vendosim në te, 2 ore e lëmë në pritje (me atë sos).

3
Patatet i premë në hallka, ia hedhim vajin vegjetal, biberin e kuq, kimnonin, dhe kripen.

4
Në tepsi i vendosim patatet, hudhrën dhe pjesën e mbetur të pulës. Përmbi ia derdhim pak vaj dhe e vëmë në furrë për pjekje.

5
Ju befte mire!
Powered by Blogger.