Byrek gjyli..


 Përbërësit

3 petë
500 gr spinaq
1 qepë
1 lugë të gjellës salcë
kripë
Biber i zi
PËR SOS
1 gotë jogurt
gjysmë gote vaj vegjetal
1 gotë të çajit qumësht
1 vezë
 Hapat

1
Spinaqin e pastrojmë mirë dhe e premë në copa të vogla, qepën poashtu e premë dhe e fërgojmë në tigan me pak vaj.
2
Qepës së fërguar ia shtoni salcën, spinaqin, kripën, biberin e zi dhe rreth 5 minuta e vazhdojmë fërgimin.
3
Një petë e ndajmë në katër pjesë dhe secilën pjesë e lyejmë me sos dhe përbërësit e brendshëm.
4
Petëve të mbushura ia japni formën e gjylit dhe i vendosni tek letra e pjekjës.
5
Nëse ju ka mbetura ende sos, i lyeni petët nëse jo atëher me të kuqët e vezës dhe e vëni në furrë për pjekje.
6
Ju bëftë mirë!


Powered by Blogger.